Hostele i schroniska - Florencja

Florence, Italie

Powiedz tylko słowo Florencja-Firenze-włoski renesans i od razu przychodzą na myśl malarze Quattrocento, muzea, gaje oliwne w Toskanii, liczne i piękne zabytki i romantyczne spacery nad brzegiem rzeki Arno … prawdziwy “skansen”. Florencja zachowuje swoją bogatą historię, ale również przedstawia się jako żywe i młode miasto, które ujmuje nowoczesnością.

We Florencji mieszka prawie 400.000 ludzi  – stolica Toskanii przyjmuje miliony turystów każdego roku. Mówią tu po włosku, a za zakupy płacą w euro. Upewnij się, że masz przy sobie gotówkę, gdyż karty kredytowe nie są wszędzie akceptowane.

Transport do i w okolicach Florencji

Florencja jest obsługiwana przez większość dużych linii lotniczych (Air France, Alitalia, Lufthansa …) z Paryża i innych miast Francji (Tuluzy, Nicei, Bordeaux, Nantes, Marsylii). Są też bezpośrednie loty z Genewy, Brukseli, Londynu, Lizbony, etc. Lotnisko we Florencji- Amerigo Vespucci, lub po prostu Peretola, znajduje się piętnaście minut od miasta. Autobusem “Volainbus” można dojechać do centrum miasta, a w szczególności do stacji kolejowej w 25 minut.

Linie lotnicze tanich przewoźników, takich jak EasyJet i Ryanair również obsługują loty do Florencji, port lotniczy (Galileo Galilei) jest bliższy temu w Pizie z Florencji.

Można również udać się do Florencji pociągiem, autobusem lub samochodem. Główny dworzec kolejowy Santa Maria Novella znajduje się na północny zachód od centrum miasta. Istnieje również drugi dworzec 10 minut jazdy na wschód od miasta, o nazwie Campo di Marte.

Poruszanie się po mieście

Jazda samochodem:
Oprócz legendarnego włoskiego stylu jazdy, który może dodać dobrą dawkę stresu na wakacje, jest to środek transportu nie tak często wykorzystywany. Coś, co należy również rozważyć są znaki  drogowe, które nie zawsze są dobrze widoczne, a wykroczenia drogo mandatowane. We Florencji, jak wszędzie, mandaty są źródłem dochodów dla gminy, jednak tutaj statystyki są nieco alarmujące: w samej Florencji, ponad 1200 mandatów  jest wystawianych każdego dnia (1 mandat co 40 sekund!). Kolejną rzeczą wymagającą rozważenia jest ZTL (strefy ograniczonego ruchu), które są surowo egzekwowane i ograniczają przemieszczenie się bo tylko uprzywilejowane pojazdy dopuszczone są do poruszania się po zabytkowym centrum. Ponadto wygórowane ceny parkingów w centrum całkowicie zniechęcają do prowadzenia samochodu w tym mieście. Lepiej zostawić samochód na parkingu poza miastem i przejść na piechotę  po zabytkowym centrum Florencji, które nie jest duże. Autobus (firma ATAF) jest dobrym sposobem na poruszanie się po mieście.

Już nigdy więcej nie będziesz musiał pamiętać o drukowaniu potwierdzenia rezerwacji.

Pobierz darmową aplikację do rezerwacji hosteli.