Kilka powodów, dla których Niemcy są krajem w Europie, który warto zobaczyć z okna pociągu

Umieszczone w 29 marzec 2016

Czy myślałeś już o kolei InterRail jako o sposobie na podróżowanie? Poprosiliśmy eksperta kolejowego i pisarza podróżnika Joolsa Stona, aby opowiedział nam o swoim ulubionym miejscu w Europie, które warto zwiedzić z okna pociągu ...

Przez lata podróże InterRail kojarzone były z młodzieńczymi eskapadami, teraz stają się coraz popularniejsze wśród backpackerów. Podróż pociągiem nie jest tak wielkim wydatkiem, a możemy zwiedzić kawałek Europy. Zamiast starać się zwiedzić jak najwięcej krajów podczas jednej podróży, warto skupić się na jednym wybranym kraju. Jeśli wybierzesz jeden kraj i będziesz się go trzymać, to z pewnością twoje doświadczenia będą bogatsze, bardziej docenisz lokalną kulturę i prawdopodobnie poznasz więcej zwrotów w danym języku.

Gdzie się wybrać to nasza indywidualna decyzja, ale ja polecam Niemcy, co jest szczególnie zrozumiałe, gdyż właśnie w tym kraju istnieje największa sieć InterRail na kontynencie. A do tego można teraz przemieścić się z Londynu do Kolonii, z zajechaniem po drodze do Brukseli i to w ciągu zaledwie pięciu godzin, co stanowi ciekawą alternatywę dla podróży samolotem.

Plus Niemcy to kraj położony w sercu Europy i to sprawia, że ​​jest idealnym miejscem na małe wypady zagraniczne, a stąd też blisko do m.in. Polski, Austrii i Czech.

Pełen profesjonalizm

To może być stereotyp, ale niemiecki perfekcjonizm i efektywność ma swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu kolei. Narodowy operator D Bahn zapewnia, że 90% ich pociągów dociera na peron w najgorszym razie z 5 minutowym opóźnieniem względem rozkładu jazdy, firma unika też strajków pracowników, co też wpływa na punktualność.

Wybór Niemiec
Większość podróżnych zazwyczaj skłania się do zwiedzania miast, zazwyczaj zaczynają wycieczkę od Berlina, następny na trasie znajduje się Düsseldorf oraz zabytkowe, słynące z festiwalu piwa Monachium. Ale jest tu dużo więcej do zwiedzania niż te główne miasta, znajdują się tu interesujące winnice, miasteczka uniwersyteckie w dolinie Renu, alpejskie wioseczki, skąd rozciąga się malowniczy widok na południową Bawarię czy klify i piaszczyste plaże nad Bałtykiem. Zasięg sieci gwarantuje, że ​​z łatwością odkryjesz w tym kraju zarówno duże metropolie, jak i wiejskie urokliwe miasteczka, które najlepiej oddają charakter regionu.

Podjadaj w podróży.

Niemcy nie mają może najlepszej w Europie opinii o swojej kuchni, ale to naprawdę działa na Twoją korzyść, jeśli jesteś backpackerem. Nigdy nie zabraknie tu preclów czy mięsnych przekąsek Currywurst co sprawi, że poczujemy się najedzeni wydając jedynie kilka euro, a w większości miast możemy skosztować oryginalnego kebaba, który jest na prawdę na wysokim poziomie.

ICE ICE baby

Może znajdzie się ktoś, kto będzie sądzić inaczej, ale niemieckie pociągi intercity ICE należą do najszybszych w Europie. Nawet w klasie standard, siedzenia są duże i wygodne i dostępne jest darmowe WiF-i, które jest niezawodne. Czas trwania podróży między Berlinem a Kolonią zajmuje tylko cztery godziny, a podróż między Monachium a Stuttgartem to tylko trochę ponad dwie godziny.

Nocne pociągi

Wiele przewoźników rezygnuje z wagonów sypialnianych, ale niemieckie pociągi wciąż oferują te usługi na większości tras. Podróż pociągiem nocą, może być wygodnym sposobem na pokonanie sporej części kraju podczas snu (a może raczej będzie to drzemanie po wypiciu zbyt dużej ilości Jägermeisters). Ceny wahają się od około 60 euro za miejsce sypialniane, w przedziale dzielonym maksymalnie z 5 innymi pasażerami. Zajrzyj na stronę Man in Seat61 gdzie zapoznasz się z wyczerpującymi informacjami.

Hostelowe dziedzictwo

To właśnie w Niemczech narodziła się idea młodzieżowych schronisk, więc w tym kraju zdecydowanie nikt nie powinien mieć trudności z zarezerwowaniem noclegu. Nauczyciel Richard Schirrmann założył pierwsze na świecie schronisko młodzieżowe w 1912 roku w mieście Nadrenii Północnej - Altena.

Obecnie nie ma większej różnicy między tanimi hostelami w Niemczech a hostelami w innych krajach. Większość dużych miast jest pełna ofert z tanimi noclegami, więc bez względu na to, czy szukasz łóżka w akademiku, czy prywatnego pokoju lub zakwaterowania dla grupy, znajdziesz coś, co zaspokoi twoje potrzeby.

Jools Stone jest pisarzem podróżnikiem, który na co dzień mieszka w Brighton, miłośnik podróży, szczególnie koleją, fan mrocznych powieści i amerykańskich zespołów. Zajrzyj na jego stronkę Railway Stays w poszukiwaniu inspiracji.