Ubezpieczenie podróżne: wskazówki dla początkujących backpackerów

Umieszczone w 21 styczeń 2017

Zdjęcie: Shutterstock ID 223772914

Podpis: Pomyśl o ubezpieczeniu jako o swoim kole zapasowym lub spadochronie... a jeśli myślisz o skokach, to koniecznie się w nie zaopatrz.

Standardowa polisa turystyczna powinna zawierać opiekę medyczną oraz assistance — organizacja i powrót do domu — jeśli znajdziesz się w nagłej sytuacji. Ale to dopiero początek. Istnieją setki firm ubezpieczeniowych, które kierują swoją ofertę do podróżnych, a zakres ubezpieczenia przez nich oferowany może się diametralnie różnić. Część zapisów obejmuje tylko niektóre terytoria, podczas gdy inne firmy zapewniają ochronę bez ograniczeń. Więc koniecznie trzeba przemyśleć, długo przed podróżą, jakiej ochrony będziemy potrzebować, a dobrym na to sposobem jest zastanowienie się, jakim turystą będziemy w tej podróży...

Turysta — nowicjusz

Po raz pierwszy wyruszasz na tak poważną wyprawę i masz zamiar podróżować indywidualnie lub z kilkoma innymi doświadczonymi podróżnikami. Prawdopodobnie spakowałeś więcej niż trzeba, ale poniekąd dzięki temu czujesz się bezpieczniej, choć ciężar plecaka szybko uświadomi ci, że nie będziesz wszystkiego potrzebować.

Ubezpieczenie od kradzieży powinno być jednym z ubezpieczeń, na które się zdecydujesz. Złodzieje szybko lokalizują osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z podróżowaniem a twój brak doświadczenia, stawia cię na bardziej zagrożonej pozycji (choć kradzież może oczywiście zdarzyć się każdemu). Nawet jeśli wykupisz to ubezpieczenie tylko dla własnego spokoju, to w razie kradzieży warto mieć pomoc ubezpieczyciela, by szybko stanąć na nogi.

A tak na marginesie, nie bierz niczego, co jest dla ciebie niezwykle cenne. Z pewnością nic się złego nie wydarzy, ale nie warto ryzykować.

Turysta - gadżeciarz

Chcesz mieć przy sobie wszystkie swoje gadżety, by można było na bieżąco informować ludzi w kraju na portalach społecznościowych o aktualnych przygodach. A może jesteś początkującym copywriterem lub fotografem, który prowadzi swój blog i nie chcesz mieć zaległości. Tak czy inaczej, jeśli masz zamiar nie rozstawać się z tabletem, smartfonem, a może nawet dronem, należy upewnić się, że masz odpowiednie ubezpieczenie — pamiętaj, że wiele polis ubezpieczeniowych nie obejmuje produktów nowoczesnych technologii. Zawierając taką umowę dobrze jest podać numer modelu i numer seryjny każdego urządzenia, które planujesz zabrać ze sobą w podróż.

Turysta — poszukiwacz wrażeń

Jeśli skakanie z samolotu, wspinaczka po skałkach czy eksplorowanie jaskiń to twój sposób na podróżowanie, będziesz zadowolony słysząc, że kilka firm ubezpieczeniowych oferuje polisę dla takich właśnie backpackerów. Ale zawsze przeczytaj to, co napisane drobnym drukiem. Bo to, co może być objęte ochroną to chodzenie, nocowanie na campingu i trekking. Lub mogą być określone limity: polisa może obejmować wędrówki, ale tylko do 2000 metrów nad poziomem morza; lub nurkowanie, ale tylko do głębokości 30 metrów. Bungee jumping i narciarstwo poza wyznaczonymi szlakami wiąże się z dodatkowym ubezpieczeniem.

Zalecamy wyszukanie firmy, która specjalizuje się w oferowaniu ubezpieczeń dla amatorów, lub dodatnie dodatkowej ubezpieczenia do obowiązującej polisy. To może oznaczać, że polisa będzie droższa, ale daje ci (i każdemu, kto oczekuje na twój powrót w domu) spokój, że jeśli przydarzy się coś niefortunnego, będziesz bezpieczny.

Turysta — wolontariusz

Większość programów wolontariatu trwa do roku, więc polisy ubezpieczeniowe obowiązują na ten sam czas. Jeśli planujesz wolontariat na dłużej, należy rozszerzyć swoją polisę. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalizację — gdyż może to oznaczać, że kraj, do którego się udajesz jest określony jako „wysokiego ryzyka” przez firmę ubezpieczeniową. Wówczas potrzebna będzie dodatkowa ochrona, ponad to, co zawarte jest w standardowej polisie. Jeśli jest to wolontariat całkowicie bezpłatny warto poprosić organizatora, by to on zapewnił ubezpieczenie.

Turysta sakralny

Nie jesteś materialistą. Poznajesz świat dzięki zdobywanemu doświadczeniu i podróżom, i nie potrzebujesz dużo, może z wyjątkiem antypoślizgowych skarpetek do ćwiczenia jogi. Jak uwolnisz swój umysł, twój komfort umysłu nie będzie zależał od nowinek technologicznych i gadżetów, ale wyruszając w podróż w poszukiwaniu duchowych przeżyć również niezbędne jest ubezpieczenie, które będzie obejmować opiekę medyczną i koszty powrotu do kraju. Znajdź ubezpieczyciela, który zapłaci za pobyt w szpitalu lub klinice bezpośrednio, abyś ty nie musiał zajmować się stroną finansową.

Turysta — imprezowicz

Wiele barów i zwłaszcza mniejszych restauracji nie przyjmuje kart, dlatego gotówka jest jedyną opcją. Dlatego koniecznie pilnuj swojego portfela i pamiętaj, że potrzebujesz, wymienić gotówkę na obowiązującą w danym miejscu walutę. Więc upewnij się, że, ubezpieczenie gotówki i kart kredytowych jest zawarte w twojej polisie.

Tańsze polisy zwykle nie obejmują środków pieniężnych, a dopłacanie do droższych nie zawsze się opłaca. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z zasadami, które napisane są drobnym drukiem i pamiętaj, że ubezpieczyciel nie wypłaci więcej pieniędzy niż przewidują wykupione sumy ubezpieczenia.

Należy także pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele nie obejmują polisą zdarzeń wynikających z nadużywania narkotyków lub spowodowanych pod wpływem alkoholu.

Niezależnie od rodzaju polisy, trzeba na coś się zdecydować. Najgorsze, co można zrobić, to wyruszyć w podróż bez ubezpieczenia. Nawet jeśli z niego nie skorzystasz, to twój umysł nie będzie zaprzątnięty zamartwianiem się, a i spokojniejsi będą twoi bliscy, którzy zostali w domu.