Dzielnice Barcelony, których nie odwiedzają turyści a powinni

Umieszczone w 29 marzec 2016

Hostele i Schroniska - Sarrià
© Copyrights: Jorge Franganillo

Sarrià, to ekskluzywna dzielnica o willowym charakterze.

Jeśli właśnie przybyłeś do Barcelony, jest bardzo prawdopodobne, że zatrzymałeś się w hostelu w pobliżu centrum miasta — w starej dzielnicy Ciutat Vella, wielokulturowej Raval, hipisowskiej Gracii lub pełnej eleganckich ulic dzielnicy Eixample, jednak jeśli widziałeś już większość głównych zabytków i nie masz ochoty poruszać się po starej części miasta, oto niektóre dzielnice mniej popularne wśród turystów, ale także warte poznania.

Sant Andreu

Nawet wielu mieszkańców Barcelony (z wyjątkiem tych, którzy tu mieszkają) nie zagląda tu często, mimo że ta dzielnica jest położona jedynie 15 minut jazdy metrem od centrum miasta, i nie ma na to żadnego wytłumaczenia. Sant Andreu de Palomar, podobnie jak niektóre z dzielnic Barcelony, niegdyś odrębna wioska, z czasem została wchłonięta przez rozwijające się miasto w 1897. Dzisiaj nadal zachowuje ten sam charakter. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, kiedy wyjdziesz ze stacji metra jest wspaniały kościół, który jest punktem reprezentacyjnym okolicy. Przechadzając się po ulicach, będziesz mógł podziwiać piękno tradycyjnej architektury, kolorowy wystrój sklepów i piękny Stary Rynek, i dalej warto udać się do kościoła parafialnego w Sant Pacia, gdzie można obejrzeć mozaiki Antoniego Gaudiego.

Sarrià

Sarrià to dzielnica handlowa, odwiedzana zazwyczaj przez zamożniejszych mieszkańców Barcelony, choć nadal zachowuje wiele ze swojego lokalnego charakteru. Była ostatnią z okolicznych wsi, która została wchłonięta przez miasto, a nastąpiło to w 1921. Dzisiaj Sarrià jest miejscem pełnym eleganckich kamienic, willi zbudowanych z wyczuciem sztuki i starych tradycyjnych sklepów. Zabytki, które warto tutaj zobaczyć to wielowiekowa hala targowa i Torre Bellesguard-średniowieczny budynek przypominający zamek, który został zaprojektowany przez nikogo innego niż Gaudiego, a który został otwarty dla publiczności po raz pierwszy w 2014 roku.

Horta-Guinardó

Jeśli masz poczucie, że chciałbyś uciec z miasta na jakiś czas i zaszyć się w spokojniejszej okolicy to Horta-Guinardó jest takim miejscem. Znajduje się w północno-wschodniej części miasta, jest otoczony przez góry a w samej dzielnicy dominują zielone wzgórza i otwarta przestrzeń. Tutaj można wędrować po uroczych starych placach, w tym tradycyjnym Plaza d'Eivissa, i neoklasycznym z XVIII wieku Parc del Laberint z eleganckim labiryntem.

Poble Nou

Położona na wschód od centrum miasta, nadmorska dzielnica Poble Nou była niegdyś pełna fabryk, zakładów tekstylnych i slumsów. Dziś przeszła wiele etapów rewitalizacji i dzięki temu znajdziemy tu ciekawą mieszankę starych budynków przemysłowych z elegancką architekturą, z której słynie Barcelona. Aby naprawdę poczuć klimat okolicy, pospacerowuj wzdłuż pełnej drzew ulicy Rambla, wypełnionej kawiarenkami, a następnie udaj się w stronę obszaru zwanego 22 @ 22 @, który jest porównywany do Doliny Krzemowej, przyciąga firmy działające w obszarze nowych technologii, start-upy, firmy projektowe i inne kooperacje.