Poznaj miasto tak dobrze jak znają je miejscowi - nasze porady

Umieszczone w 19 październik 2016

Hostele i Schroniska - Poznawanie miasta razem z mieszkańcami

Nie chcesz przecież wyglądać tak jak oni? Wystarczy, że przeczytasz.

1. Czytaj lokalne gazety.

Jeśli jest dostępna lokalna gazeta w twoim języku, to postaraj się ją zdobyć jeszcze przed wyjazdem. Szukaj gazet lub czasopism i stron internetowych czy portali społecznościowych. Szczególną uwagę zwróć na sekcje związane ze stylem życia, o najnowszych trendach, o modnych miejscach, gdzie aktualnie warto bywać. Sprawdź także sekcje wiadomości, aby być zorientowanych co aktualnie dzieje się w kraju twoich następnych wakacji.

Może się zdarzyć, że wcale nie znajdziesz niczego co ci się przyda, ale czytanie o sytuacji w danym mieście czy kraju wprowadzi Cię w dobry nastrój, który utrzyma się po przyjeździe.

2. Orientacja w terenie

Nie chcesz przecież spędzić połowy wakacji na rozpracowywaniu jak działają automaty biletowe czy studiowaniu map, więc lepiej zorientuj się jak działa transport publiczny przed wyjazdem, w tym szczególną uwagę zwróć na główne trasy, ceny i oznakowanie. Bądź pewny, że korzystając z komunikacji będziesz mieć odliczone drobne na zakupi biletu.

Podobnie, przed wyjazdem, zbadaj również, jakie są normy ubioru w danym miejscu i spróbuj spakować rzeczy, które nie będą tych norm naruszać. Pinterest może się przy tym okazać przydatny.

3. Zatrzymaj się w dzielnicy mieszkaniowej.

Jeśli jesteś zdecydowany, aby w pełni poczuć rytm i kulturę danego miejsca, wybierając hostel w centrum miasta możesz tego nie doświadczyć. Pomyśl w ten sposób: podczas gdy Uptown Manhattan lub West End w Londynie są pełne atrakcji dla turystów, stosunkowo niewiele zwykłych (nie licząc tych super bogatych) Nowojorczyków lub Londyńczyków tam mieszka.

Korzyści z pobytu w dzielnicy mieszkaniowej, z dala od tłumów turystów są dwojakie: często można znaleźć tam naprawdę tani hostel, a do tego doświadczy się dużej dawki autentyczności. Będziesz mógł obserwować zwykłych mieszkańców, zjeść w prawdziwie lokalnych restauracjach i kawiarniach, będziesz mieć lepsze poczucie orientacji w danym miejscu, niż gdy będziesz tylko spacerować po ścisłym centrum miasta.

Nie twierdzimy, że hostele w centrum miasta i na przedmieściach nie są warte uwagi, ale jeśli chcemy poznać prawdziwy charakter miasta warto wyruszyć poza centrum.

4. Postaraj się poznać kogoś miejscowego.

Czasami nieznajomość języka może pokrzyżować te plany, ale zawsze warto kogoś zaczepić w barze lub sklepie (znowu, to staje się łatwiejsze w podmiejskiej dzielnicy — w rzeczywistości, mieszkańcy niebędący w ścisłym centrum pełnym atrakcji turystycznych, będą bardziej zainteresowani tym, co robisz z dala od tych właśnie atrakcji). Zapytaj nowo poznaną osobę o sugestie i opinie gdzie się wybrać i gdzie zjeść.

5. Pozostań w kontakcie.

Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy Twój telefon będzie działał, tam dokąd jedziesz. Jeśli nie, poważnie rozważ uzyskanie taniego tymczasowego telefonu lub karty SIM, dzięki czemu będziesz mógł komunikować się z resztą twojej grupy lub z nowo poznanymi osobami.

6. Opracuj dobrą taktykę.

Kochamy czytać przewodniki, ale jeśli chcesz poznać aktualne wskazówki, plus choć trochę poczuć lokalne poczucie humoru to zajrzyj na portale społecznościowe, przejrzyj konta na takich serwisach jak TwitterInstagram i Snapchat, są one szczególnie przydatne.

Koniecznie poszukaj wskazówek w różnych sekcjach — żywności, mody, kultury — aby uzyskać pełny obraz miejsca, do którego się wybierasz. Publikacje lokalnych dziennikarzy często są dobrym punktem wyjścia. Przestudiuj je, poczytaj komentarze, by dotrzeć jeszcze głębiej!

6.5. Zapomnij o gadżetach do seflie.

W tej kwestii po prostu nam zaufaj, dobrze?