Spróbujmy Jimjilbang! Prawdziwy relaks w koreańskiej łaźni.

Umieszczone w 22 kwiecień 2016

Hostele i Schroniska - Łażnie w Korei Południowej
© Copyrights: Noby Leong

Łaźnie w Korei Południowej

Po całym dniu zwiedzania Korei Południowej większość odwiedzających zgodzi się, że trzeba odpocząć. Oczywiście odpowiednie do tego jest schronisko, ale w tej części świata, można to zrobić w lepszy sposób — wybierz się do tradycyjnego Jimjilbang a doświadczysz dużej dozy relaksu połączonej z zagłębianiem się w prawdziwą koreańską kulturę. Choć początkowo mogą się wydawać odpychające, Jimjilbangs dają wspaniały wgląd w koreańskie społeczeństwo, więc skromność zostaw w domu i spróbuj. Wybierz się do Jimjilbang!

Pierwsze kroki

Bardzo liczne w całej Korei, Jimjilbangs, działają wszędzie w ten sam sposób. Najlepiej wejdź do środka, zdecyduj, czy chcesz, skorzystać z tego miejsca w dzień czy może nocą i wnieś opłatę w recepcji. Otrzymasz zestaw luźnych ubrań w typie piżamy i udasz się do swojej szatni z podziałem na męską i damską. Teraz będzie można zostawić swoje buty w szafce i pobrać klucz do szafki od asystenta. Następnie należy umieścić uniform w nowej szafce wraz z wszystkimi ubraniami. Jesteś teraz nagi, a klucz od szafki jest dołączony do twojego nadgarstka.

Pora się umyć ...

Teraz wraz z resztą nagich kobiet/mężczyzn musisz udać się do łazienki. Uwaga, bo pod prysznicem, Koreańczycy dosłownie szorują swoją skórę, by pozbyć się starego naskórka, używając często do tego nasączonych mydłem tkanin. Trzeba będzie zrobić to samo. Można poprosić o asystę opiekuna grupy, który za dodatkową opłatą wymyje nam ciało nawet wraz z miejscami intymnymi, ale większość nie-Koreańczyków raczej z tego nie korzysta. Po umyciu się można skorzystać z różnych łaźni parowych i wanny z hydromasażem o różnych temperaturach z innymi kąpiącymi.. Gorące pokoje, w których mieszczą się sauny mogą osiągnąć temperaturę do 90 stopni Celsjusza a ich przeciwieństwem są zimne baseny gdzie temperatura równa się zeru. W przypadkowej kolejności należy przejść z jednego do drugiego, aż osiągnie się odpowiedni poziom zrelaksowania.

Podsycanie
Po seansach w saunie i wannach trzeba wrócić do szatni i przebrać się w uniform. Tak ubranym można już udać się na górę do kolejnych pomieszczeń, które tym razem są dostępne wspólnie dla mężczyzn, jak i kobiet. Tutaj głównie mają miejsce kąpiele w leczniczych wodach. Będziesz poruszać się pomiędzy pomieszczeniami o różnych temperaturach, z różnym poziomem wilgotności i różnymi dodatkami mineralnymi (sól i jod są dość powszechnie używane). Niektóre pokoje są gorące, w innych jest chłodno. Sam decydujesz gdzie chcesz spędzić czas i jaka jest kolejność, ważne, abyś osiągnął głęboki relaks.

Jedz, śpij, powtórz.

Jimjilbangs to nie tylko łaźnie. Największe są w pełni wystarczalne, są tu restauracje, wspólne miejsca do spania, siłownie, sale do karaoke i sale telewizyjne. Jeśli płacisz także za nocleg lub przyjedziesz do łaźni na początku dnia, masz cały dzień i całą noc, aby robić tu co tylko chcesz i to w dowolnej kolejności. I tak właśnie Koreańczycy spędzają tu czas, więc zarezerwuj sobie cały dzień/noc na pobyt w łaźni i po prostu się przyłącz!