Przewodniki znowu w modzie: udany powrót i nowy niezbędnik backpackerów

Umieszczone w 22 kwiecień 2016

Hostele i Schroniska - Przewodniki

Tak właśnie powinien wyglądać regał z książkami.

Dawno, dawno temu, książki podróżnicze — wydawane przez Lonely Planet, Rough Guide, Fodor — znajdywały się w walizce każdego turysty. Były jak kompas turystów pieszych jak przewodnik po okolicy i natchnienie w podróży. Za każdym razem, kiedy pojawiałeś się w hostelowym pokoju, one już tam były.

Książki podróżnicze opanowały rynek wydawniczy pod koniec XX wieku i każdy, kto, choć odrobinę lubi podróżować chciał mieć na swojej półce książkę o Indonezji, Kanadzie, Australii, czy Europie i Afryce. Im bardziej wyszukany był cel twojej podróży, tym bardziej chciało się podróżować.

Ale wówczas narodził się Internet. Bach! Przewodniki przestały być potrzebne. Ale według firmy badawczej Nielsen Media, sprzedaż przewodników w Wielkiej Brytanii i USA nieco odrobiła w 2015 roku straty a Financial Times w Wielkiej Brytanii donosi:

Sprzedaż przewodników w Wielkiej Brytanii wzrosła o 4,45 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. ... W USA sprzedaż przewodników spadła o prawie 7 procent w 2014 roku, ale w 2015 roku odzyskała 1 procent.

Oczywiście, jest to małe odbicie. Ale to pokazuje, że przewodniki wciąż się przydają w podróży, a to nam wystarczy. Oto przypomnienie, dlaczego przewodniki w formie drukowanej książki wciąż się sprawdzają...

1. Zachowują twoje wspomnienia żywymi.

Ten papierowy przewodnik pozostanie z tobą przez resztę twojego życia. Inne pamiątki tak jak szybko pojawiły się, tak szybko mogą zniknąć, ale za to przewodnik zawsze będzie przypominał ci o tej podróży życia, ze wszystkimi zapiskami na marginesach i biletami poprzyczepianymi na stronach, anegdotami. Drogi Internecie, spróbuj to przebić.

2. Szukasz mapy? Przewodniki je mają

Satelitarna nawigacja to bardzo dobry wynalazek ... ale co się stanie, jeśli znajdziesz się poza zasięgiem Internetu? Będziesz, sam, w środku pustkowia. Jak znajdziesz drogę do schroniska? Przerzuć się na przewodnik, który zawiera mapy okolicy i podążaj ścieżką ... oto sposób.

3. Przeglądanie i zgłębianie

Czy kiedykolwiek przeczytałeś historię podróżniczą na stronie internetowej? Możesz przejść do trybu online, aby dowiedzieć się ważnych rzeczy jak średnie ceny, koszty podróży i inne szczegóły. Ale skąd najlepiej czerpać wiedzę dotyczącą kultury i historii miejsca, które zamierzasz odwiedzać? Prawdopodobnie nie znajdziesz tego w Internecie. Książki są różne. Kiedy relaksujesz się przy piwie na urokliwym skwerku, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że wędrujesz po stronach przewodnika i pochłaniasz wszystkie te informacje.

4. Wypróbuj wersję kieszonkową.

Czy mówiliśmy już o tym, że przewodniki warto zabierać ze sobą w każdą najmniejszą podróż czy przechadzkę? Może się przecież zdarzyć, że na swojej drodze spotkamy turystę takiego jak ty, który będzie trzymał podobny poradnik w tym samym języku, i może dzięki temu następne atrakcje zaliczycie razem. Bingo. Sposób na rozpoczęcie rozmowy.

5. Brak opłat za roaming.

Z książką jest tak, że za raz wydane pieniądze otrzymasz wszystko na wyciągnięcie ręki. Brak opłaty roamingowej, brak opłaty za skorzystanie z Internetu w kawiarni czy restauracji, no i brak problemów z zasięgiem. A wszystkie informacje, jakie będą ci potrzebne, będą schowane w bocznej kieszeni plecaka, łatwo dostępne i kosztować będą Cię dokładnie nic.

6. To książka!

Zapach, rozmiar ... odgłos wertowanych stron. Książki mają swój charakter i jakość, a każdy, kto trzyma książkę pod pachą automatycznie staje się znacznie bardziej interesujący niż osoba gapiąca się w telefon. Doceń to.