5 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą, a o których wcześniej nie myślałeś

Umieszczone w 19 wrzesień 2016

„Cieszę się, że moja torba jest tak załadowana” - to się raczej nie zdarza.

Jeśli masz zamiar nocować w hostelu po raz pierwszy, oto najważniejsza rzecz, jaką trzeba zrozumieć: nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele nie potrzebujesz, aż do czasu, gdy będziesz w drodze.

Spójrz na to w ten sposób. Dla osób, które planują jedynie spędzić tydzień w ekskluzywnym hotelu, pakowanie ubrań na tydzień ma zupełny sens. Nie będzie ich mimo wszystko tak dużo, by decydować się na wielką torbę do luku bagażowego, ale też nie tak mało by było konieczne korzystanie z pralni — co w ekskluzywnym hotelu może okazać się drogie.

Ale jeśli twój wymarzony urlop będzie trwać jeden miesiąc, dwa lub więcej miesięcy w tanich hostelach, jakie masz opcje? Nie możesz spakować i nosić w plecaku wszystkiego. Nawet tygodniowy zapas ubrań staje się nie do zniesienia, gdy masz go zapakowany w plecak i na plecach nosisz go wszędzie. Przenoszenie tego od hostelu do hostelu? Wtaszczanie do ruchliwych autobusów? Odprawianie przy każdym wylocie? To zbyt wiele zachodu.

Faktem jest, że większość ubrań będziesz nosić po kilka razy, i będziesz robić pranie. A skoro tak jest, to dlaczego narażasz torbę na przepełnienie? Spakuj lekkie rzeczy i praktyczne. Jeśli te pięć rzeczy, nie ma na twojej liście, dorzuć je teraz.

1. Taśma klejąca

Hostele i Schroniska - Dzięki taśmo klejąca
© Copyrights: anomalous4

Oh wspaniała taśma klejąca!

Przejrzyj torbę każdego poważnego turysty lub survivalowca, a znajdziesz rolkę taśmy klejącej. Może ona się przydać w każdych okolicznościach. Poluzowany pasek w plecaku? Podeszwy w twoich butach zaczynają się rozklejać? Masz pęcherze? Wtedy do akcji wkracza taśma klejąca. Nie da efektów na stałe, ale umożliwi ci dotarcie do miejsca gdzie możliwe, że otrzymasz lepszą pomoc. Szukaj taśmy w wąskich rolkach — można je znaleźć w większości sklepów.

2. Skarpetki

Hostele i Schroniska - Tak, wygladaja okropnie, ale są wspaniałe.
© Copyrights: feli

W podróży trochę się nachodzisz. To niepodważalne. Bez względu na to, czy planujesz wspinaczkę na Kota Kinabalu lub wędrówkę po centrum Amsterdamu, czy szukasz hostelu, to twoje stopy będą pracowały godzinami. Nie warto inwestować w koszulki czy bieliznę, ale jeśli chodzi o skarpetki, zaopatrz się w coś dobrego jak na przykład skarpetki do trekkingu lub biegania ze specjalnego oddychającego materiału. Będziesz nam dziękować. (A skoro jesteśmy przy temacie chodzenia, duże buty trekkingowe możesz zostawić w domu. Wystarczą dobre tenisówki lub adidasy w większości sytuacji).

3. Stary telefon

Hostele i Schroniska - Motyw przewodni z Flinstonów
© Copyrights: ejdj968

Zapewne na wycieczkę nie zamierzasz wyruszać bez swojego ulubionego smartphona. Możliwości, jakie daje i aplikacje, jakie możesz tam zgrać (kompas, mapę, aparat fotograficzny, połączenia, wiadomości ...) sprawia, że nie możesz się bez nich obyć. Ale są również bardzo delikatne i wrażliwe, szybko wyczerpuje się im bateria i przyciągają złodziei. Jeśli kiedykolwiek miałeś w ręku klasyczną Nokie 5210, znasz już naszą radę — kilka lat wstecz telefony wyposażano w super wytrzymałą baterię i były praktycznie niezniszczalne. Stary klasyczny telefon w zupełności wystarczy na twoją wyprawę.

4. Bluza z polaru

Hostele i Schroniska - Może akurat nie ten konkretny.
© Copyrights: kelly

Może nie dokładnie ta, którą masz teraz na sobie.

Nie ma znaczenia, gdzie się wybierasz każda podróż niesie ryzyko, że zmarzniesz. To może nastąpić, gdy wyruszasz na wycieczkę o świcie, to może być podczas nocnego lotu, to może być po przyjeździe do domu, i możesz być pewny, że się wydarzy. Dobra bluza z polaru jest lekka i zajmuje mało miejsca w torbie a może nawet posłużyć jako poduszka, jeśli będziesz zmieniać miejsce noclegu. Tak więc zabierz ze sobą przynajmniej jedną naprawdę porządną. Jeśli wybierasz się gdzieś gdzie jest chłodniej, weź ze sobą bluzę z grubszego polaru — ale też tylko jedną.

5. Worki próżniowe

Hostele i Schroniska - Rób to jak profesjonalista. To zmieni twoje zycie
© Copyrights: Mae Catherine Melchor

Rób to jak profesjonalista.

One zmienią twoje życie. Ponownie podpatrzone w torbie doświadczonego podróżnika. Dobre worki próżniowe nie tylko pozwalają przechowywać swoje rzeczy w czystości i suche — są także szczelne, co oznacza, że można z nich korzystać, przy pakowaniu się i umożliwiają zaoszczędzenie cennego miejsca. Warto zaopatrzyć się, choć w jedną, najlepiej jednak mieć przy sobie kilka w różnych rozmiarach; można użyć jednego, i w niego wrzucać brudne ubrania przygotowane do prania, w jednym bieliznę i pościel czy ręczniki, i tak dalej. Są bardzo lekkie i nie kosztuje wiele.