4 najlepsze dzielnice w Berlinie

Umieszczone w 29 marzec 2016

Zapytaj jakiegokolwiek mieszkańca Berlina, a odpowie ci, że stolica Niemiec nie jest jednym miastem, ale to zbiór indywidualności zamkniętych w jego dzielnicach. To dobra wiadomość dla turystów, którzy mogą wybrać bazę względem swoich potrzeb. Czy chcesz zatrzymać się w hostelu w centrum miasta w Mitte, w pobliżu zabytków i muzeów? Czy raczej znaleźć się w centrum sceny alternatywnej rezerwując hostel w Kreuzberg? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję ...

Najlepsze do zwiedzania zabytków: Mitte

Hostele i Schroniska - Bogate w najważniejsze atrakcje: Mitte

W głównej dzielnicy miasta - Mitte, znajduje się wiele zabytków Berlina. Najbardziej znana wszystkim jest Brama Brandenburska, która mieści na końcu Unter den Linden, centralnej ulicy, przy której mieszczą się również Uniwersytet Humboldta, Muzeum Historii Niemiec i wystawy Wyspy Muzeów.

Częścią Mitte jest „nowe socjalistyczne miasto” zbudowane wokół Alexanderplatz w latach komunistycznych rządów w NRD, znajduje się tu wieża telewizyjna, która została wzniesiona w 1960 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Berlina.

Najlepsza na zakupy i kawiarnie: Friedrichshain

Hostele i Schroniska - Bogate w kafejki i ryneczki: Friedrichshain

Ta dawna dzielnica Berlina Wschodniego jest atrakcyjną mieszanką skwerów, kawiarni i barów, z których część urządzona jest w stylu dawnego ustroju. Boxhagener Platz jest miejscem, gdzie w każdą sobotę i niedzielę odbywa się pchli targ oraz rynek, wówczas pojawia się wiele stoisk z jedzeniem i piciem, rozstawianych na uliczkach wokół placu, nawet do Simon-Dach-Straße.

Kolejną atrakcją Friedrichshain jest RAW-Tempel (na zdjęciu). To dawne obszary stoczniowe, gdzie budynki przemysłowe są obecnie wypełnione klubami, salami wystawienniczymi, a nawet znajdziemy tu ściany wspinaczkowe.

Najlepsze dla kultury alternatywnej: Kreuzberg

Hostele i Schroniska - Bogate w ośrodki kultury alternatywnej: Kreuzberg

W latach przed upadkiem Muru Berlińskiego, do Berlina Zachodniego ściągali miłośnicy takich gwiazd jak David Bowie, Iggy Pop i Nick Cave — i Kreuzberg był sercem tego całego zgiełku. Dziś nadal znajdziemy tu barwne bary, kluby i alternatywne sklepy i a wiele uroczystości jest zwieńczonych wesołymi pochodami i pokojowymi demonstracjami.

Oranienstraße (na zdjęciu) jest domem dla wielu instytucji, w tym legendarnego klubu SO36, podczas gdy w zachodniej części dzielnicy, Bergmannstraße lokale mają bardziej ekskluzywny charakter, jest tu kilka świetnych restauracji i kawiarni.

Najlepsze na zakupy: Charlottenburg

Hostele i Schroniska - Bogate w centrum handlowe: Charlottenburg

Zachodnia część Berlina wydaje się odwzorowywać przepych szalonych lat 20-tych. W ostatnich latach obszar wokół dworca Zoo został odrestaurowany i nadano mu nowy, świeższy wygląd. Nowe centrum handlowe Bikini House (na zdjęciu) jest zbudowane na miarę zaspokojenia potrzeb wszystkich klientów, znajduje się tu słynny sklep KaDeWe.

W odległości krótkiego spaceru od Wittenbergplatz znajduje się Nollendorfplatz w sąsiedniej dzielnicy Schöneberg, gdzie w samym sercu Berlina można znaleźć kluby i bary szczególnie uwielbiane przez gejów.