Przemierzanie pustyni Atacama z plecakiem: jak tam dotrzeć i co robić na miejscu

Umieszczone w 22 kwiecień 2016

Hostele i Schroniska -

Z sumą rocznych opadów mniejszą niż 1 mm, pustynia Atacama w Chile jest najbardziej suchym miejscem na naszej planecie. Mimo to, miejsce to oferuje wiele nieziemskich atrakcji i aktywności do zobaczenia dla backpackerów. Od gór soli uformowanych miliony lat temu do najnowocześniejszego obserwatorium Paranal Observatory, podróż w rejony pustyni Atacama to prawdziwa marsjańska przygoda, której nie można przegapić.

Pustynia ma 1255 km długości i rozciąga się pomiędzy Oceanem Spokojnym na zachodzie a Andami na wschodzie. Jej unikalne położenie powoduje wysokie ciśnienie i brak wilgoci powietrza, co połączone sprawia, że ten krajobraz pozostający w cieniu Andów jest wprost surrealistyczny.

Gdzie się zatrzymać: San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama to dobra baza dla backpackerów. Pełne biur podróży, zwłaszcza w okolicy Caracoles, miasto jest przygotowane do podjęcia gości, którzy wyruszą stąd na zwiedzanie Moon Valley, Salt Lake, czy pustynnych lagun i gejzerów. Przy tak dużej ilości gości, miasto przeistacza się w prawdziwy kurort, oferujący wspaniałe jedzenie i bary z pysznym winem, by nikt się nie nudził, gdy akurat plan zwiedzania nie jest tak napięty.

Najprostszym sposobem, aby dostać się tu jest, jest skorzystanie z autobusu z Calama w Chile, lub z Uyuni w Boliwii. San Pedro de Atacama jest popularnym przystankiem, ale ceny wydają się być najtańsze wiosną, poza sezonem.

Moon Valley
Hostele i Schroniska - Moon Valley

Moon Valley jest położona około 17 km od centrum miasta San Pedro, a jej imponujące wulkany i rozległe pustynie solne sprawiają, że jest to miejsce tak różne od wszystkich innych dostępnych atrakcji na ziemi, jak tylko można sobie wyobrazić. Musisz wcześnie wyruszyć z hostelu w San Pedro, ale nagroda jest niesamowita. Świt we wprost niespotykanych kolorach, które mienią się i odbijają w dolinie, dominują głębokie odcienie czerwieni i pomarańczy.

Krajobraz jest szczególnie urzekający w czasie pełni księżyca, kiedy gęste piaskowe wydmy przyciągają tajemnicze, białe światło Księżyca.

Jezioro Atacama Salt Lake

Hostele i Schroniska - Jezioro Atacama Salt Lake

Wulkany, flamingi i niesamowite formacje solne czynią wycieczkę do słonego jeziora Salt Lake naprawdę spektakularną. To miejsce pełne unikalnych krajobrazów, które są ucztą dla każdego fotografa.

Obserwacja gwiazd

An Emu in the Sky over Paranal

Pustynia Atacama ma najczystsze niebo na świecie i przyciąga astronomów z całego świata. Wystarczy, położyć się na plecach w nocy w jakimkolwiek miejscu pustyni Atacama, a już będzie można podziwiać przepiękne gwiazdy — będziesz zaskoczony, jak ogromne niebo góruje nad nami — ale jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić ten temat to wybierz się do Paranal Observatory gdzie na teleskopie 8.2m - Very Large Telescope, w każdą sobotę o 09.45 i 13.45 można doświadczyć jeszcze więcej.