Praca dla backpackerów: jak zarobić na dalszą podróż

Umieszczone w 18 styczeń 2017

Hostele i Schroniska - Praca

Porządna, uczciwa praca...

Nawet jeśli nocujesz w tanich hostelach aby utrzymać wydatki na niskim poziomie, to będą takie momenty, kiedy twój budżet będzie napięty. Jak zarobić wystarczającą ilość pieniędzy, aby kontynuować podróż? Wcale nie chcemy zgłaszać się do instytucji finansowej taty i mamy, a pisanie i fotografowanie w czasie podróży — wymarzony sposób na zarabianie pieniędzy według wielu podróżników — mogą się okazać wielką klapą, jeśli nie mamy wyrobionej reputacji lub dobrych kontaktów.

Na szczęście, w grę wchodzi dużo więcej opcji. Blogerzy, którzy odnieśli sukces i zaistnieli w mediach, w rzeczywistości część środków na podróżowanie zarobili chwytając się dorywczych i prostych prac. Prace te zazwyczaj są mało wyszukane, ale za to dają możliwość poznania nowych osób i jeszcze większe zagłębienie się w odwiedzane miejsca. Tylko koniecznie trzeba upewnić się — to jest bardzo ważne — czy mamy właściwą wizę. Przed podróżą sprawdź informacje prawne dotyczące wiz na blogu Legal Nomads prowadzonym przez Jodi Ettenberg w zakładce „Resources for Digital Nomads”.

Bez zbędnych ceregieli, oto kilka najbezpieczniejszych sposobów na zarobienie dodatkowej gotówki ...

Praca w schronisku

W hostelach przewija się bardzo wielu turystów, ale czy kiedykolwiek myślałeś, by zapytać, czy możesz zatrzymać się w jednym i równocześnie w nim pracować przez jakiś czas? Zazwyczaj pracownicy potrzebni są na recepcji lub za barem; osoby do kontroli wydatków lub do sprzątania. Wiele czynności trzeba wykonać aby hostel mógł funkcjonować, więc warto sprawdzić, czy możesz zaoferować swoje umiejętności i doświadczenie i dzięki temu zarobić będąc w podróży.

Usługi kosmetyczne

Wizyta u fryzjera czy masażysty nie jest pierwszą rzeczą, którą robią turyści po przybyciu do hostelu, ale jeśli masz takie umiejętności warto z tego skorzystać i zaoferować to gościom hostelu. Jeśli cena za twoje usługi będzie niewygórowana, na pewno szybko zdobędziesz klientów. Spójrzmy prawdzie w oczy, kto nie marzy o masażu, gdy dźwiga plecak dziesiątki kilometrów lub spędza sporo czasu w pociągu lub samolocie?

Przygotowywanie drinków

Wymarzona praca każdego backpackera. Jeśli mieszanie alkoholu nie ma przed tobą żadnych tajemnic i wiesz jak nalać piwo z pianą na dwa palce to znajdziesz pracę w każdym barze w dowolnym zakątku świata. Znajdziesz się w samym centrum wydarzeń, dowiesz się wszystkiego o ludziach wokół i do tego zachowasz niesamowite wspomnienia.

Mała uwaga: niektóre kraje wymagają, aby mieć certyfikat, pozwalający na pracę przy alkoholu. Barmani w Kanadzie, na przykład, muszą mieć certyfikat Smart Serve by móc stanąć za barem.

Nauczaj!

Oczywiście ucz tego, co umiesz. Joga lub tango, angielski lub inny język — jeśli masz umiejętności z pewnością uda ci się przekazać swoją wiedzę przynajmniej na podstawowym poziomie. Nie musisz znać wszystkich niuansów, ale jeśli zdecydujesz się zaoferować naukę konwersacji po angielsku to znajdziesz mnóstwo pomocy i wskazówek online. A wielu osobom szczególnie zależy by lekcje były prowadzone przez native speakera by jeszcze lepiej przećwiczyć umiejętności.

Klientów szukaj w pubach i restauracjach — nauka jogi świetnie sprawdzi się przed południem a lekcje tanga lub innego tańca świetnie wpasują się w wieczorny klimat. Zajęcia z angielskiego natomiast mogłaby się odbywać we wtorki, kiedy bary zazwyczaj świecą pustkami.

Zostań promotorem.

Zgłoś się do lokalnych biur podróży i zaoferuj, że będziesz wynajdywać nowych klientów w zamian za prowizję. Jeśli masz dar przekonywania i umiesz namawiać niezdecydowanych turystów do skorzystania z usług danego biura, które właśnie rekomendujesz, takie zajęcie może sprawić, że uda Ci się dorobić trochę grosza.

Kluczem do sukcesu jest przyjrzenie się swoim umiejętnościom, zainteresowaniom i mocnym stronom. Jeśli nie jesteś jeszcze w podróży, może warto wybrać się na dodatkowy kurs, który da ci nowe umiejętności, które zawsze chciałeś nabyć. A kto wie, może znajdziesz dla siebie nową profesję.