Wyprawa na słoneczne wybrzeże Queensland

Umieszczone w 22 kwiecień 2016

Hostele i Schroniska - Park Narodowy Noosa National Park

Zdjęcie: Park Narodowy Noosa National Park jest bez wątpienia „perłą w koronie” wybrzeża Sunshine Coast

Region Gold Coast, znajdujący się na południe od Brisbane przyciąga co roku tłumy turystów, ale wystarczy udać się na północ od stolicy Queensland by odkryć tereny nieco bardziej niefrasobliwe, gdzie dominują równie wspaniałe plaże, gdzie można zachwycać się pięknymi parkami narodowymi i odkrywać wiele atrakcji. To Sunshine Coast i jest doskonałym rozwiązaniem dla turystów, którzy pragną poznać spokojniejszą wersję wschodniego wybrzeża Australii.

Podobnie jak Gold Coast, Sunshine Coast to duży obszar metropolitalny, który rozpościera się od centralnego punktu miasta, a każda dzielnica zachowuje swoją własną tożsamość — osobiście, cały tydzień najchętniej spędzilibyśmy wałęsając się w tą i z powrotem w Parku Narodowym Noosa.

Sunshine Coast oficjalnie rozpoczyna się w Pelican Waters, niepozornym mieście w północnej części Zatoki Moreton. Jest stąd blisko do Parku Narodowego Bribie Island National Park, ale nie wprowadza nas to w zbytni zachwyt — większość parku jest zagospodarowana przez las, z kilkoma tylko opcjami rekreacji. Lasy Beerwah i Beerburrum, nieco w głębi Pelican Waters, są bardziej atrakcyjne, oferując przejażdżki autami 4 × 4, trasy rowerowe, spływy kajakowe i wiele innych. Znajduje się tu także słynne zoo Australia Zoo, ogromny ogród pełen zwierząt, założony przez zmarłego „Łowcę krokodyli” Steve'a Irwin'a.

Nie polecamy pobytu w Pelican Waters — to trochę zbyt senna okolica — więc zamiast tego zarezerwuj schronisko w położonej nieopodal Caloundrze, skąd będziesz mieć dostęp do trzech plaż: King's Beach, Shelly Beach i Moffat Beach. Znajdziesz tutaj beztroski klimat i wiele ciekawych atrakcji, zdecydowanie więcej niż na 9 kilometrowym odcinku plaży, która biegnie stąd do Mooloolaba — oprócz niektórych obiektów rekreacyjnych skupionych jedynie wokół Kawana to (co prawda piękna) plaża, ale poprzecinana długimi ulicami mieszkalnymi, więc jeśli nie lubisz łączyć plażowanie z jazdą samochodem to nie warto tu zaglądać.

Hostele i Schroniska - Plaża King's Beach
Zdjęcie: Kings Beach, Caloundra

Natomiast Mooloolaba to miejsce, gdzie warto rozejrzeć się w poszukiwaniu taniego hostelu. Jest to tętniące życiem miasto portowe, pełne krętych potoków i kanałów — cechą charakterystyczną miast położonym na wybrzeżu Sunshine Coast. Warto tu wybrać się na spacer wokół rezerwatu Beacon Lighthouse Reserve, na wschód od portu, zrelaksować się na plaży głównej i buszować w kolorowych bazarach miejskich, z których najpopularniejszy jest rynek Twilight Community Markets dostępny w każdy piątkowy wieczór w Wharf. A na północ znajduje się miejscowość Maroochydore, która ma piękną plażę przy ujściu rzeki Maroochy.

Teraz coś odmiennego: Skieruj się na północ w stronę wzgórza Mount Coolum, którego „szczyt” (wysoki płaskowyż) oferuje fantastyczne widoki na cały region. Po północno-wschodniej stronie sięga aż do Yaroomba, gdzie jak się domyślacie można podziwiać kolejną piękną, piaszczystą plażę.

Hostele i Schroniska - Widok z góry Mount Coolum
Widok z góry Coolum

Od Coolum rozpościera się widok na piękne plaże - Peregian, Marcus, CastawaysSunrise and Sunshine — rozciąga się daleko w niemal nieprzerwanej linii do Noosa Heads. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt Sunshine Coast a Park Narodowy Noosa National Park, to przepiękna kombinacja szlaków, bulwarów i bujny las na cyplu tuż na wschód od miasta, jest to niewątpliwie perła w koronie całego regionu.

Punktem kulminacyjnym centrum miasta jest ulica Hastings Street, która jest zagłębiem restauracji, kawiarni i butików, która łączy park narodowy z mniejszym rezerwatem Noosa Spit Recreation Reserve, i stąd również można dotrzeć do plaż. Podczas gdy jesteś w mieście, skorzystaj z wycieczki statkiem na Fraser Island, która jest malowniczym miejscem z niezwykłą gamą siedlisk dzikiego ptactwa i piękną dziewiczą przyrodą, gdzie spotkać można psa dingo.