Mały przewodnik po japońskiej kulturze picia

Umieszczone w 22 kwiecień 2016

Hostele i Schroniska - Japonia

Większość nowo przybyłych turystów zauważa dwie strony Japonii: to zarówno ekscytujące i niezgłębione jak przyjemne i pogmatwane miejsce. A kiedy wyruszasz z hostelu by poszaleć w jednym z lokalnych klubów, to uczucie często się potęguje. Chociaż incydenty pijaństwa są bardzo rzadkie, jako że Japonia to profesjonalne miejsce w każdej dziedzinie to jednak istnieją pewne regionalne zwyczaje, które warto wcześniej poznać. Aby twój wieczór był udany poznaj pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o piciu alkoholu w Japonii...

1. Nie ma półśrodków.

Japończycy nie wychodzą z lokalu zanim nie zostanie zamknięty. Jeśli przyłączysz się do nich, możesz się spodziewać, że będziesz musiał dotrzymać im towarzystwa do końca wieczoru. Najprawdopodobniej będziesz musiał im także dotrzymać kroku w piciu alkoholu, ten kto nie utrzyma tempa zaśnie pod stołem, podczas gdy pozostali będą kontynuować. Nawet jeśli będziesz wolał wrócić do hostelu wcześniej może to być odebrane jako przykrość.

2. Jedzenie dobrym dodatkiem

Większość Japończyków lubi pić w izakaya. Te japońskie puby są bardziej skoncentrowane na jedzeniu niż puby w wersji brytyjskiej, ponieważ Japończycy na ogół lubią jeść podczas picia alkoholu — przekonaj się sam w ruchliwym Yakitori podczas piątkowego wieczoru. Wiele barów w Japonii jest tematycznych, może przypaść ci do gustu bar jamajski lub bar w stylu gry komputerowej. Miejsca z Karaoke są bardzo popularne, tutaj przyjaciele wspólnie piją, podjadają i wygłupiają się przy wspólnym śpiewaniu.

3. Piwo i whisky rządzi.

Pomimo rosnącej popularności małych browarów, większość Japończyków pozostaje wiernymi dużym koncernom piwowarskim, markom takim jak Super Dry czy Premium Malts , które wybierają zamiast piw rzemieślniczych jak Hitachino Nest. Starsze osoby będą pić whisky lub sochu, średnioprocentowy alkohol ryżowy. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, sake nie jest powszechnie spożywane, rzadko podawane na ciepło, najpewniej serwowane w restauracji kaiseki w Kioto.

4. Nie ma takiej drugiej imprezy jak impreza w Osace.

Hostele i Schroniska - Zabawa w Osace

Od ogrzewanych „pubów” Hokkaido na dalekiej północy przez rozstawione stoły na zewnątrz w pubach Okinawy na południu Japonii, kultura picia ma kilka zaskakujących różnic w zależności od regionu. Podczas gdy w Tokio znajdziemy wszystko, czego można oczekiwać od dużego miasta, to właśnie w Osace doświadczymy niezapomnianej przygody związanej z piciem alkoholu. Dołącz do grupy Japończyków z Osaki, wspólnie zajmijcie miejsce w barze by delektować się smacznym piwem zagryzanymi smażonymi zakąskami serwowanymi na patyku - kushi katsu. Po tym czeka nas skosztowanie takoyaki, najlepiej smakują w nowoczesnej dzielnicy Namba.

5. To będzie bolesne dla portfela — ale nie tak bardzo.

Choć Japonia nie jest tanim miejscem, jak inne miejsca w Azji, to nie jest wcale horrendalnie droga. Tokio jest z reguły droższe, piwo kosztuje tu między 600 a 950 jenów (20 zł - 35 zł) w barze, drinki to koszt od 1500 do 2500 jenów (50 - 85 zł). W Osace piwo jest tańsze od 350 do 600 jenów (10-20 zł) i 700 do 1700 jenów (30 - 60 zł) za alkoholowy koktajl. Sake będzie cię kosztować od 750 jenów (od 25 zł) natomiast puszka piwa w sklepie spożywczym to wydatek około 250 jenów (niecałe 10 zł). Karaoke to koszt zwykle 3000 jenów (100 zł) za godzinę, za osobę.