Przewodnik po Berlinie dla odwiedzających Mur Berliński

Umieszczone w 29 marzec 2016

Mur Berliński dzielił stolicę Niemiec na Wschód i Zachód od 1961 do 1989 roku, tworząc jedną z najbardziej ufortyfikowanych granic na świecie. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc dla wielu turystów, ale ponad ćwierć wieku po upadku muru, trzeba wiedzieć, gdzie szukać, aby znaleźć jego ślady i odkryć jego wpływ na miasto. Te miejsca oddają ducha tamtego czasu, są dziedzictwem czasów komunizmu i są dostępne bezpłatnie. Więc jeśli planujesz podróż do Berlina, zacznij powoli myśleć o rezerwacji hostelu. A jeśli energia cię rozpiera to warto podążyć wzdłuż dawnego biegu muru, ścieżka (Mauerweg) o długości 160 km podąża przez całe miasto.

Muzeum Muru Berlińskiego i Centrum Dokumentacji

Bernauer Straße jest siedzibą Muzeum Muru Berlińskiego i Centrum Dokumentacji. Znajdziemy tu krótki odcinek fortyfikacji, w tym zarówno wewnętrzne i zewnętrzne ściany, wieżę strażniczą, tak jak zachowała się w 1980 roku. Znajduje się tu również wystawa plenerowa, utworzona ku pamięci muru oraz Centrum Dokumentacji, gdzie również znajduje się bezpłatna wystawa. W centrum dla zwiedzających znajdziesz księgarnię i wyświetlany jest także film o historii muru (także w języku angielskim).

East Side Gallery

Jednym z najbardziej znanych zabytków w Berlinie jest East Side Gallery najdłuższy, zachowany odcinek muru berlińskiego. Biegnie między stacjami Ostbahnhod i Warschauer Strasse wzdłuż brzegu Szprewy. W 1990 wielu artystów zostało zaproszonych aby wspólnie włączyć odcinek ściany do największych na świecie galerii na otwartym powietrzu, a murale wówczas namalowane zostały włączone do wystawy. Tutaj także odbywają się wystawy czasowe, które ukazują inne podzielone miasta na świecie.

Tränenpalast

Znajdujący się na stacji Friedrichstaße, „Pałac Łez” był przejściem dla podróżujących pociągiem między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Dawna hala odjazdów została włączona do wystawy dotyczącej przejścia granicznego i tego jak ludzie radzili sobie z życiem w podzielonym mieście. Przedstawia ona również niektóre z dramatycznych ucieczek ludzi ze Wschodu na Zachód.

Mauerpark

Mauerpark biegnie na północ od Bernauer Straße obok stadionu Friedrich-Ludwig-Jahn. Niegdyś magazyn żywności i dawne linie kolejowe, które stały się częścią ziemi niczyjej w latach podziału. Po latach zachowało się kilka jego elementów, w tym odcinek muru przy wewnętrznej ścianie stadionu, obecnie używany przez ulicznych artystów do ćwiczeń, a park stał się jednym z najbardziej lubianych terenów zielonych miasta, gdzie odbywa się cotygodniowy pchli targ i karaoke na świeżym powietrzu, gdy pogoda dopisuje.

Życie codzienne w NRD

W odległości krótkiego spaceru od pomnika Bernauer Straße i Mauerpark znajduje się Kulturbrauerei, dawny browar, który został przekształcony w centrum kultury dzielnicy Prenzlauer Berg. Oprócz barów, restauracji i lokali znajdujących się w kompleksie jest tu muzeum prezentujące wystawę o nazwie „Życie codzienne w NRD”, która daje obraz, jak wyglądało życie w Berlinie Wschodnim, za żelazną kurtyną.